Kontakt Odkazy Seznam A-Z Galerie NOVINKY Zpět na úvodní stránku
Rys a kapybara
10-Feb-2017
Náhlá návštěva u zubařky v Bratislavě naštěstí pokračovala zastávkou v Centrálu na průzkum regálu gumových zvířat. Už cestou jsem si naplánoval, že si vyberu něco od Collecty, a to buď kapybaru, nebo divočáka, nebo rysa, nebo podle situace – kdyby se třeba nečekaně zjevilo něco extra, třeba ptakopysk. U regálu přišlo malé zklamání, protože jsem počítal hlavně s divočákem, a toho už neměli. Po chvíli váhaní jsem teda vzal rysa, ten se taky hodí do klubu kočkovitých šelem. Pak jsme jeli poobědvat za maminkou do dalšího bratislavského obchoďáku, do Retra. Než prišla, nakoukli jsme do místního hračkářství a k mému úžasu tam měli slušnou zásobu zvířat od Schleichu i Collecty, včetně vysněné kapybary (ale měli tam taky pandy červené, jezevce, divočáka, prase štětinaté, parádní anakondu a severoamerického kamzíka běláka – musíme se tam co nejdříve zase vypravit a musím se modlit, aby mi je nevyprodali!). Kapybaru jsem nakonec usmlouval, protože přeci bylo třeba koupit nějaký dárek z výletu pro Alicku 🙂
Nedaleko byl zamrzlý Štrkovec a tam jsme zapařili na ledě celé odpoledne. Pod námi odpočívali v bahně zahrabaní malí sumci a kapybara se mohla ovlažit v malých loužičkách. V těch jsem se omylem ovlažil taky, takže jsme pak museli jít na kávu sušit rukavice a gatě…
V závěru se mi ještě povedlo v IKEI ukořistit plyšového papuchalka, čímž byl výlet velkolepě ukončen!
Šakal a fenek
26-Feb-2017
Nejnovější exempláře do mé sbírky jsem získal odměnou za statečnost. Dokázal jsem totiž přenocovat sám u kamaráda, a to bez jakýchkoliv problémů! Maminka mého nejlepšího kámoše Pjétiho nás pozvala v pátek večer k nim s tím, že tam můžu zustat i na spaní. Nejprve jsem moc nechtěl, ale pak jsem u nich zůstal. A dokonce s námi na noc zůstala i naše Alicenka, ale ta večer trochu plakala. Nejlepší to bylo druhý den: Pjétiho mamka nás vzala k jeho babičce a ta napekla skvělé buchty 🙂 A pak nás jejich děda, který je myslivec, vzal teréňákem do lesa k Váhu. Chodívá tam přikrmovat zvěř. Cestou jsme viděli bažanta a pak nám ukázal bobří úkryty přímo u řeky. Jednoho bobra jsem dokonce spatřil – teda jeho ocas, jak mizel ve vodě…
No a navíc teda jsem za to, že jsem to absolvoval, získal dvě nová zvířata, po kterých jsem dávno toužil: šakala zlatého a afrického fenka, oba od mé oblíbené Collecty. Byl to holt krásný víkend!
Koala
03-Mar-2017
Tento týden poněkud pokašlávám. Ani ne tak poněkud, jako spíš hrozně… celý týden jsem doma a děde s bábi mi dělají společnost a já jsem za pyžamového mužíka. Je to trochu nuda, ale ve středu přišlo překvapení! Babička mi jako bolestné koupila koalí samičku s mládětem od Schleichu! Proti koalímu samci, kterého mám od Collecty, je sice menší, ale rodina je pohromadě a to je důležité 🙂 Hned jsem jim připravil australský tropický prales. Jeden stromek v pralese připomíná eucalyptus, tak si můžou pochutnat… Já pokračuju ve stonání, dnes už mi dělá společnost i Alicka, která už kašle jako starý hrnec taky. K tomu nosí pod nosem nudlu budlu až pod bradu…Ale chtělo by to rychle vyzdravět, blíží se víkend! A venku je teploučko, to bysme už mohli vyrazit na kolo. Ale to mi určitě ještě nedovolí, tož to je trapárna… No nic, půjdu si seřazovat zvířata podle abecedy…
Dárky k svátku
19-Mar-2017
Včera bylo Eduarda, což známená můj dloho očekávaný svátek 🙂 Všichni v rodině dobře ví, že největší radost mi dělají dárky, které rozšiřují moji sbírku zvířecích figurek. Takže jsem se dočkal i k svátku: dostal jsem až tři nové kousky. Dva představitele světa oceánů a jednoho pozoruhodného horolezce. Těmi vodními jsou obří kosatka dravá a lachtan kalifornský, oba od Schleichu. Jednoho lachtana už jsem měl, tak si má teď alespoň s kým povídat. A tím třetím přírůstkem je severoamerický kamzík bělák, vzácný bílý chlupáč od Collecty. Kosatku s lachtanem jsme vzali na Zelenou Vodu, abysme vyzkoušeli, jestli plavou. Lachtan jde hned ke dnu, ale kosatka se ve vodě pěkně vznáší. Vyrobili ji hezky lehkou, aby plavala, i když je to pořádně velká figurka. Takže se těším, že to bude taky dobrý společník do vany 😀
Rozbíháme vlastní výrobu
May-2017
Mám u nás jeden takový problém… Ve zdejších obchodech, včetně bratislavských, mají dost slabý výběr zvířat. Takže nezbývalo, než vymyslet způsob, jak si některá zvířata vyrobit sami. Naštěstí našel taťo doma speciální plastelínu, která po upečení v troubě ztvrdne a výsledek vypadá skoro jako z gumy. Navrhl jsem, abychom vyrobili ptakopyska, protože toho jsem v žádném obchodě nikdy neviděl. A potřeboval bych získat co nejvíc australských zvířat, je to teď můj oblíbený světadíl.
Taťo vymodeloval ptakopyska, strčil na deset minut do trouby a pak pěkně vymaloval. Není sice tak odolný jako gumové výrobky od firem, kdybych na něj šlápl, tak se může polámat, ale na sběratelské účely je skvělý. A já už začínám plánovat, co si všechno doma vyrobíme 😀
Vlastní výroba II – párek eklektusů
May-2017
K výrobě dalších domácích modelů mě inspiroval parádní dokument o australských papoušcích, jmenuje se to Austrálie – země papoušků (https://www.youtube.com/). Hned na začátku tam ukazují velmi speciální druh – eklektuse různobarvého. Různobarvý se jmenuje proto, že se liší zbarvení samečků a samiček. Peří samečka je převážně zelené a jeho zobák je sytě žlutý, zatímco samička je zářivě červená s modrým břichem a černým zobákem. Má to svůj smysl: po vylíhnutí mláďat samička hlídá hnízdo vysoko v kmenu stromu a potřebuje, aby jí sameček přinesl co nejvíce potravy. Přijímá dokonce potravu od více samečků, proto se svým zbarvením snaží být co nejnápadnější, aby ji samečci mohli snadno najít. Zároveň dává svojí jasnou barvou signál jiným samičkám, že dané hnízdo je obsazeno. Samečci naopak při shánění potravy potřebují být pokud možno nenápadní, čili jejich barva je podobná barvě listí stromů. Zajímavostí je, že samečci někdy přináší potravu více samičkám do různých hnízd. Oblast jejich lovu je velmi rozsáhlá, až kolem sta čtverečních kilometrů. Eklektusové obývají především pralesní oblasti severní Austrálie a také Papuu a indonézské ostrovy.
Vyrobili jsme, samozřejmě, samečka i samičku a výsledek je velmi povedený.
Vlastní výroba III – kakadu palmový
May-2017
Ten dokument o australských papoušcích jsem si pustil několikrát a hned jsem si zamiloval Austrálii. Další vlastní výrobek je tudíž také australský: černý krasavec, který se jmenuje kakadu palmový. Velmi se mi líbí i jeho krásně červená pírka kolem očí. Posuďte sami podle fotek, jak se nám povedl…